Nástupní odborný výcvik aneb hasičem ve třech týdnech

2. září 2008 v 20:36 | Kamila |  Výcviky
Jako student druhého ročníku Techniky požární ochrany a bezpečnosti průmyslu (Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, fakulta bezpečnostního inženýrství) se v rámci ověřovacího programu účastním tří týdenního nástupního odborného výcviku. Ověřovací program umožňuje získání potvrzení o odborné způsobilosti podle zákona o požární ochraně (podmínkou však je úspěšné dokončení studia).

Výcvik se odehrává od 17.8. do 5.9. 2008 v Moravskoslezském kraji, v rekreační oblasti Jánské Koupele (bývalé lázně). Hlavním instruktorem je Ing. Jan Němeček (velitel čety HZS Nový Jičín), pomáhají mu Petr Serafín (zástupce velitele čety HZS Opava), Lukáš Popp (hasič a paramedik HZS Ostrava), Jitka Paťavová (SDH Radvanice), Ondřej Čuhanič (hasič HZS Ostrava) a Radek Zeman (odbor pro IZS HZS Ostrava). Pokusím se vám lehce nastínit, jak takový kurz vypadá:
1. den
Kdo by si myslel, že když jsme v rekreační oblasti tak se tady flákáme, ten je na velkém omylu. Honza na nás hned "bafnul", že nás nebude šetřit a rozhodně nehodlá dělat rozdíly mezi holkama a klukama. Také jsme byli upozorněni na přísnost všech lektorů a na to, že výuku nemáme brát na lehkou váhu. Zbytek dne jsme věnovali převážně organizačním a seznamovacím záležitostem a přípravě věcných prostředků. Jitka nás seznamuje se základy pořadového výcviku, zejména s nástupy, obraty, pochodem. Večerní program je volný a my ho využíváme převážně k zabydlení…
2. - 4. den
Začínáme hned v 8:00 a dopolední blok končí těsně před dvanáctou. Oběd, chvíle odpočinku a ve 13:00 nástup k odpolední části výcviku. Končíme kolem 17:00 a následuje večeře. Večery máme volné a můžeme se buď učit nebo sportovně vyžívat na místním pískovém hřišti na volejbal a umělé trávě na fotbal.

hlavní instruktor Honza a jeho parádní "bagr"
Dopolední blok výuky obsahuje převážně kapitoly z cvičebního řádu. Prvním úkolem je seznámení s bojovým rozvinutím pro družstvo 1+5 (standardní družstvo). Máme sice trošku problém porozumět některým detailům, ale prý se to poddá… Studium je proloženo taktikou zásahů na nebezpečnou látku, vyprošťování osob při dopravních nehodách a seznamováním se se speciálními a pomocnými technickými prostředky. Odpoledne se pak věnujeme bojovým rozvinutím, která jsme si vysvětlili v dopoledním bloku. Postupně do nich začleňujeme i nástupy a povely velitele družstva.

vytváření přívodního vedení ke stroji pomocí savic
5. den
Přijel Luky a dopolední výuka je zpestřena o základy lezecké techniky. Luky zjišťuje, že toho vím docela dost a k mé nepříliš velké radosti mě táhne dopředu k sobě, abych mu byla po ruce a doplňovala ho. Ti co měli zájem, si vyzkoušeli obléknutí celotělového postroje. Horší to bylo s uzlováním… Naštěstí se nikdo z přítomných nezamotal natolik, abychom ho museli z lana vyřezávat. Odpoledne opět proběhl výcvik bojových rozvinutí. Už se u toho přestáváme hádat a pomalu si začínáme zvykat na to, kdo co má vzít.

tzv. beznapěťový uzel
6. den
Je sobota a my se chystáme na stanici HZS v Opavě. Petr nás seznamuje se stanicí, technikou a tím, jak u nich probíhá "normální" den. K našemu velkému překvapení nás nezapojují do rajónů… Postupně si nás rozebírají chemik, lezec a Honza. Jedno družstvo jde na věž a zkouší slaňování na osmě a na půl lodním uzlu v karabině. Druhé družstvo pod vedením Honzy sestavuje nastavovací žebřík a skouší po něm vylézt. Jako další zaměstnání pak mají žebřík Norbas (vysunovací žebřík s hydraulickými podpěrnými nohami). My se hned ze začátku pouštíme do "rozebírání" chemického vozidla. Chemik Honza nám postupně ukazuje ochranné obleky proti sálavému teplu, přetlakový oblek pro zásah na nebezpečnou látku, suchý oblek do vody a oblek pro přečerpávání ropných produktů. Při ukázkách trpělivě odpovídá na všechny naše dotazy. Následuje seznamování s různými druhy čerpadel do výbušného prostředí a dalších prostředků chemické služby. Ukázka je vedena formou debaty, což baví jak nás tak i Honzu, který o nás následně prohlašuje, že takhle fajnovou skupinu ještě neměl (dostali jsme sice povel, ať se co nejvíc ptáme, ale dle mého názoru nebyl potřeba). Bohužel se již nestíháme kompletně prostřídat a tak nás lezení čeká až při příští návštěvě. Jen co zabalíme všechny věci zpět do auta, vyhlašují klukům výjezd na únik nebezpečné látky…

takhle to vypadá když se "rozkrámuje" (skoro) celý chemický vůz
7. den
Neděle probíhá v trochu volnějším tempu. Dopoledne výuka, oběd a odpoledne volno. Někdo ho využívá pro odjezd domů, někdo pro výlet po okolí. Já volím výlet na vodní nádrž Kružberk a rozhodně toho nelituji.
8. den
Vše se vrací do starých kolejí - dopoledne na učebně a odpoledne venku…
9. den
Dnes vstáváme o hodinu dříve a vyrážíme do učiliště ve Frýdku-Místku. Čeká nás výcvik v dýchací technice. Po příjezdu si dáváme věci do šatny a hned se pouštíme do "boje". Sestavování a kontrola dýchacího přístroje, následné procházení se kolem budovy a zjišťování spotřeby vzduchu je ještě procházka růžovým sadem. Luky si bere jednu skupinu k sobě a ukazuje nám oblékání do přetlakového protichemického obleku OPCH. Postupně si to vyzkoušíme všichni - jeden se obléká a jeho kolega ho následně svléká (vše tak, jak tomu je při ostrém zásahu). Abychom si vyzkoušeli, jak těžké je pracovat v gumových rukavicích, nechává nás Lukáš zavazovat tkaničku u bot. Možná si řeknete, že je to banalita, ale opravdu to není legrace.

opravdu parádní práce - aneb jak z banální záležitosti udělat skoro neřešitelný problém
Následuje silové rozcvičení a prolézání výcvikového polygonu. To už není taková legrace a i když jdeme ve čtyřech, tak je to pro některé obtížné. Je mezi námi dost lidí, kteří to nikdy neabsolvovali a mají občas menší potíže. Luky je celou dobu s námi a když máme nějaký problém, tak nám napovídá co a jak udělat. Musím přiznat, že občas byla jeho dobrá rada nad zlato. Nakonec zvládli všichni bez ztráty kytičky. Řádně propoceni jsme se odebrali do sprchy a následně do autobusu.
10. - 14. den
Opět "doma" - v plánu je tentokrát bojové rozvinutí družstva 1+3 (zmenšené družstvo), další taktika zásahů a odpolední výcvik. V pátek přijíždí odbornice na zdravou výživu a na psychologii a obohacuje náš dopolední blok o zajímavé poznatky. Zároveň zkoušíme i některé kratší psychotesty pro určení temperamentu a povahových vlastností.
V sobotu přijíždí Radek a my víme, že celý víkend bude věnován taktice zásahů. Seznamuje nás se způsoby řízení zásahu, s tím, jak se zřizuje štáb velitele zásahu a co má na starosti. Prochází s námi jednotlivá nebezpečí při zásahu, kde se s nimi můžeme především setkat a jak jim můžeme předcházet. Osvětlujeme si také některé základní pojmy pro výpočty potřebných sil a prostředků. Večer proběhl i první táborák.
15. den
Druhá návštěva na stanici v Opavě. Dnes to bude zajímavé, kluci nám sehnali dva vraky aut k rozstříhání, takže se všichni opravdu těší. Bohužel hned ráno nás upozorňují na to, že mají dvě vozidla s vyprošťovacím zařízením vyřazená z výjezdu (jedno vozidlo je v servisu a na vyprošťovacím zařízení z druhého je technický problém). Začínáme tam, kde jsme skončily před týdnem - my jdeme na lezení, první družstvo "rozebírá" chemický vůz a třetí družstvo jde na automobilový žebřík Camiva.

ukázka toho, jak by to mělo vypadat
Instruktor Aleš nás seznamuje se základními zásadami pro pohyb ve výškách a nad volnými hloubkami a s jištěním. Pak nás bere na věž a postupně nechává slanit. Ke konci nám ukazuje záchranu osoby pomocí evakuačního trojúhelníku, kterou si i zkoušíme. Je skoro poledne a tak dostáváme hodinku pauzu na oběd a možný nákup v nedalekém Tescu. Po obědě i my jdeme na žebřík. Jsme seznámeni se základními daty a příslušenstvím. Postupně po dvou pak nastupujeme do koše a necháváme se vyvézt nahoru. Škoda, že fouká docela silný vítr a my tak nemůžeme vychutnat celé vyložení až do výšky 30m. Zároveň si ale můžeme zkusit "zajezdit" - tedy ovládat sadu - přímo z koše. Když už jsme vyblbnutí, přecházíme k vrakům, které jsou pro nás připravené.

AZ 30 Camiva na podvozku Mercedes Econic
U vraků začínáme lehkou teorií o stabilizaci vozidla a opatřením proti vznícení. Postupně si zkoušíme způsoby rozbíjení bočních okýnek pomocí různých nástrojů a vyřezávání čelního skla. Následuje otevírání levých zadních dveří pomocí hydraulického rozpínáku a postupné odstřižení (spíš odtržení) B sloupku a předních dveří. V nejlepším však zazní tón ohlašující výjezd jednotky a z rozhlasu se ozve dopravní nehoda… Okamžitě zanecháváme veškeré činnosti a balíme nástroje zpět do auta. Během toho se již sbíhají vystrojení hasiči, nasedají a odjíždějí. Co se dá dělat… Honza s Petrem a Lukášem nám dávají alespoň ruční pumpu (nůžky i rozpínák máme z vyřazeného vozu). My tak máme perfektní příležitost si vyzkoušet, jak náročné je střihání bez pohonu motorem. Nakonec ale zůstává jen u jednoho z vraků, protože ruční pohon je velmi náročný a s největší pravděpodobností bychom nestihli druhý vrak dostatečně "zlikvidovat". Těsně před naším odjezdem přijíždí hasiči zpět, takže se stihneme alespoň rozloučit a poděkovat za úžasnou ochotu a trpělivost.

tohle býval B sloupek, utrhli jsme ho i s kusem prahu...
Vhledem k tomu, že kurz ještě neskončit a my se chystáme na závěrečné zkoušky, dopíši tento článek až po jejich absolvování (alespoň se máte na co těšit).
Více foto v galerii
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Všetek Všetek | 2. září 2008 v 21:10 | Reagovat

Moc pěkně udělaný článek a fotky perfektní. Se to tu začíná pěkně plnit. Hlavně držím palce při zkouškách.

2 Kamila Kamila | 2. září 2008 v 21:17 | Reagovat

Dík, udělala jsem vám trošku bordel v rubrikách a ještě se chystám na galerii (až přijdu na to jak :-)) ) Jediná věc, která mě rozčiluje, že se mi pořád mění formátování toho článku - popisky pod fotkama jsou origo červeně...

3 růžový panter růžový panter | 2. září 2008 v 23:58 | Reagovat

Obávám se, že s galerií nikdo nehneme. Jednak na rozdíl od rubrik systém jaksi neumožňuje řadit jednotlivé kategorie a zobrazuje je v pořadí, v němž byly votvořeny. Rovněž fotky v kategorií řadí od nejnovější po nejstarší - ovšem ono je to logické, tohle je prostě blog a novinky jsou vždycky na prvním místě. Je nutno při vytváření uzavřených fotogalerií (do kterých už se nebude přidávat) s tím počítat a vkládat snímky "pozpátku" (pokud fotky nějak navazují). Mám už ideu, jak spácháme úvodní stránku (je nutno ten systém trochu ošulit), ale nad její podobou se musíme nejprve domluvit.

Jinak k řazení kategorií - navrhuji ještě malou změnu, "Akce sboru aneb kde jsme byli" dát o stupeň výš za Historii sboru tak, aby to bylo po sobě a jednotka a výjezdy taky po sobě. Co vy na to?

Co se týče popisků, na některé barvy systém reaguje podivně, k některým pozadím odmítá přiřadit určitou barvu písma a obráceně. Jinak pro všechny - odsazení v textu dělejte pomocí shift+enter. Obyčejný enter se chová jinak, než jste zvyklí třeba z Wordu. Pokud byste měli nějaké problémy, dá se text ve vkládacím okně přepnout přímo do html a pomocí tagů se vylhat z nejhoršího.

Ovšem nejsem si jist, zda to pomůže u popisů obrázků :-). Teda jsem si jist tak na 90%, že ne.

4 Stepfordská panička Stepfordská panička | E-mail | 3. září 2008 v 6:37 | Reagovat

Moc hezký a zajímavý článek. To samé platí o fotografiích. Hodně štěstí u zkoušek!

5 růžový panter růžový panter | 3. září 2008 v 19:56 | Reagovat

Ještě k tomu formátování - to, že se vám něco podaří spáchat v oknu editoru bohužel neznamená, že to systém při uložení bude akceptovat. Je to sice prasárna, ale bohužel...

6 Dišor Dišor | 4. září 2008 v 17:55 | Reagovat

Moc vymástřenej článeček, gratulujeme ke zkoušce jen tak dál :-))

7 růžový panter růžový panter | 7. září 2008 v 12:32 | Reagovat

No vidíš, tak už umíš i ty barevné popisky :-)

8 zdenek zdenek | E-mail | 8. ledna 2009 v 21:54 | Reagovat

Chtěl bych se zeptat jestli nevíte když studujete na této škole jak moc uchazečů nepřijmou za odpověd děkuji

9 Hynek Hynek | 21. ledna 2009 v 2:07 | Reagovat

Zdeněk: Taky tuhle školu dělám a těžko říci, kolik lidí projde, spoustu nás vzali bez přijímaček a to jsem na gymplu nějak extra dobrý prospěch neměl...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama